W hołdzie rybakom

Minęło 35 lat od tragedii jaka wydarzyła się podczas sztormowej nocy 10 stycznia 1975 roku w duńskim porcie Hanstholm. Trawler rybacki “Brda” z gdyńskiego “Dalmoru” uległ awarii w główkach portowych, zdryfował na wewnętrzny falochron i zatonął. W katastrofie zginęło 11 rybaków.

W czerwcu ubiegłego roku jacht “Stary” płynąc na Islandię zatrzymał się w tym porcie, a załoga złożyła na falochronie kwiaty i zapaliła znicze. Po powrocie z rejsu, idąc za podpowiedzią byłego rybaka z “Odry” Wojtka Seńkowa postanowiłem zrobić wszystko, by w miejscu tragedii umieścić tablicę pamiątkową. Należę do pokolenia tych żeglarzy, którzy kiedyś w odległych zagranicznych portach wielokrotnie korzystali z pomocy starszych braci – rybaków.

Cieszę się, że wreszcie możemy im w symboliczny sposób podziękować. W dniu 26 września br. do Hanstholm zawinie “Dar Szczecina”, a jego załoga weźmie udział w uroczystości odsłonięciu pięknej, mosiężnej tablicy autorstwa szczecińskiego plastyka Zdzisława Sobierajskiego. W tablicy oprócz tekstu upamiętniającego rybacką tragedię umieszczona została informacja o internetowej stronie www.nordseememorial.org, która w zamierzeniu pomysłodawców ma być wirtualną tablicą poświęconą pamięci polskich marynarzy, rybaków i żeglarzy.

Przedsięwzięciu patronuje Morski Instytut Rybacki w Gdyni. Patronat honorowy sprawują prezydenci Szczecina, Świnoujścia i Gdyni, patronat medialny: Nasze MORZE i JACHTING. Dr Zbigniew Karnicki z MIR sprawił, że udało się w pełni pomysł zrealizować.

Zapraszamy załogi jachtów, które będą żeglować po wodach Morza Północnego do zawinięcia do Hanstholm w dniu 26 września i wzięcia udziału w uroczystości odsłonięcia tablicy. Wszystkich zapraszamy do wspólnego budowania wirtualnej tablicy pamięci.

OOORRRZZZZAAAAA!

 

Maciej Krzeptowski ‘Robinson Crusoe’ (80)

SONY DSC