Informacje o spotkaniu żeglarskim  ZLOT 100                                   26 maja 2018

Organizacja posuwa się do przodu. Organizatorzy i uczestnicy porozumiewają się poprzez grupę Yahoo ZLOT 100.  Chociaż termin zgłoszeń upłynął już dawno bo 30 marca,  nadal zgłaszają się spóźnialscy. Obecnie wiadomo, że udział weżmie 19 jachtów i dobrze ponad 120 osób z kraju i zagranicy. Są to żeglarze z Danii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii. Weżmie udział 13-tu Braci z MKP oraz 11 osób z Bractwa w Anglii.

Bazą flotylli będzie Basen Żeglarski im. Gen. Zaruskiego w Gdyni, gdzie uczestniczące jachty maja zapewniony bezpłatny postój od 30-go sierpnia do 4 września.

W trakcie Zlotu, od 30 sierpnia do 4 września, flotylla zlotowa ma odwiedzić Gdynię, Westerplatte i  Puck a po zlocie część popłynie na spotkania prywatne do Górek Zachodnich. W drodze na Zlot jachty zorganizują sobie spotkania na Bornholmie, na Helu lub w Jastarni.

Dnia 6 czerwca w Gdyni odbędzie się konferencja prasowa na temat Zlotu. Program wszystkich wydarzeń jest nadal w trakcie opracowywania i uzupełniania.

Uroczysty składkowy bankiet (w Gdyni) ma być zakończeniem oficjalnej części Zlotu.

Zlot 100 otrzymał patronat ze strony Prezydenta miasta Gdyni, prawo używania logo ‘niepodległa” i jest wymieniony w kalendarzu wydarzeń ogólnopolskich.

Sprawy odznaczenia państwowego i nazwania ulicy w Gdyni imieniem Władysława Wagnera są w toku załatwiania. Poszukiwania ostatniego jachtu Wagnera ZJAWA III jeszcze nie wydały owoców.

Ważna uwaga dla Braci Wybrzeża w Polsce:                                                                                                                                                             Bractwo Wybrzeża jest koordynatorem – a nie organizatorem Zlotu. Organizatorami są jego wszyscy  uczestnicy.  Spotkania zlotowego nie należy traktować jako Zafarrancho lub spotkanie Bractwa Wybrzeża. W związku z tym błędne byłoby zakładanie, że członkostwo w Bractwie automatycznie upoważnia lub jest otwartym i czekającym zaproszeniem do udziału. Organizacja Zlotu wymaga planowania i znajomości liczby uczestników oraz jachtów. To, że nie jest  wymagana żadna opłata wpisowa na Zlot, nie oznacza, że każdy i w każdej chwili będzie zaakceptowany. Dlatego też Bracia, którzy dla własnej wygody zamierzają zdecydować się na swoje przybycie na Zlot dopiero wtedy kiedy im będzie wygodnie, lub nawet „za pięć dwunasta”, nie mogą liczyć ani na miejsce przy kei zlotowej ani na znaki rozpoznawcze zlotu ani miejsce na bankiecie zlotowym. Takie założenie może doprowadzić do niepotrzebnych zgrzytów i żalów w stosunku do organizatorów. Będą kibicami, publicznością a nie uczestnikami  ZLOTU. Stad niniejsza informacja i ostrzeżenie. Kto rozważa udział swój  lub swojego jachtu z załogą (ilu?) powinien się zadeklarować bez dalszej zwłoki.

Za Komitet Organizacyjny ZLOTU 100

Jerzy Knabe