Statek żaglowy „Kapitan Głowacki” został dnia 10 czerwca 2020 sprzedany przez Polski Związek Żeglarski. Nabywcą jest Sp. z o.o. 3Oceans z Warszawy. https://zeglarski.info/artykuly/kapitan-glowacki-ma-nowego-wlasciciela/
Zasłużony 30-metrowy drewniany żaglowiec, który przez ostatnie 75 lat pozostaje w polskich rękach rozpoczyna nowy rozdział swojej historii. Od roku 2017 znajduje się w rejestrze zabytków ruchomych techniki województwa zachodniopomorskiego z uwagi na bogatą historię, pełnione funkcje oraz wartości artystyczne, naukowe i techniczne.
Był zbudowany w Niemczech w latach trzydziestych, jako kuter dozoru wybrzeża w ramach liczącej dziesiątki jednostek serii. Przypuszczalnie ten właśnie egzemplarz otrzymał początkowo nazwę Fordel . W roku 1945 został zdjęty z mielizny w pobliżu Świnoujścia. Z biegiem lat w Polsce kilkakrotnie zmieniał nazwę (od 1951 Henryk Rutkowski – GDY-180, za czasów Trzebieży przez kilka miesięcy sezonu Biały Słoń a od roku 1997 Kapitan Głowacki PZ-5). Armatorów i użytkowników zmieniał wielokrotnie. W swoim czasie posiadali go rybacy, różne ośrodki szkolenia zarówno rybackiego jak i żeglarskiego, płetwonurkowie, Bractwo Żelaznej Szekli, Liga Obrony Kraju i paru innych. Ostatnimi byli Polski Związek Żeglarski na spółkę z Zachodniopomorski Okręgowym Związkiem Żeglarskim którzy uzyskali za niego sumę 150 tysięcy złotych. W stanie – do generalnego remontu. Po poprzednich remontach zmieniał mu się też takielunek. Był początkowo gaflowym keczem, W 1986 roku opuścił stocznię jako brygantyna. Odbył wiele bliskich i dalekich rejsów i zdobywał nagrody w Tall Ship Races czyli międzynarodowych Operacjach Żagiel.
Wiadomość soczysta – specjalnie dla MKP:
Właścicielem firmy 3Oceans a zatem i „Kapitana Głowackiego” jest więc Piotr Kulczycki, przedsiębiorca z branży informatycznej i miłośnik żeglarstwa. Oprócz tego, że jest jungą Mesy warszawskiej naszego Bractwa z 3,5 letnim już stażem, Piotr jest od roku 2011 armatorem „Fryderyka Chopina” oraz twórcą „Niebieskiej Szkoły” pod żaglami., Piotr Kulczycki został laureatem nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza za 2017 rok. Jego flota żeglarska składa się jeszcze dodatkowo z takich przywracanych do życia historycznych jachtów jak s/y Polonia oraz s/y Wielkopolska.
Brawa i życzenia dalszej skuteczności dla naszego zasłużonego działacza !!!
Jerzy Knabe „Spyros” #2 17 czerwca 202