Na północ

sie 18, 2017

Polacy rekordzistami świata w żegludze na północ!

Mamy znakomitą wiadomość. Honorowy członek klubu “Zejman” w Gdańsku i junga Mesy Pomorskiej naszego Bractwa kpt. Maciej Sodkiewicz sięgnął po żeglarski rekord, docierając jachtem “BARLOWENTO II” najdalej na północ kuli ziemskiej w historii żeglarstwa. Oto informacja spoza koła podbiegunowego:

6 sierpnia 2015 r. o godzinie 17.17 jacht osiągnął pozycję 82°37’N. Pobił tym samym rekord ustanowiony w 2012 roku przez rosyjskiego kapitana Daniła Gawriłowa, który na jachcie “PIOTR I” dopłynął na szerokość 82°19’N.

Ten rekordowy rejs w ramach SEKSTANT EXPEDITION rozpoczął się w Longyearbyen, skąd 26 lipca 2015 wyruszyła dziewięcioosobowa załoga. Celem wyprawy była eksploracja północno-wschodnich terenów Szpicbergenu, połączona z próbą dopłynięcia na północ tak daleko, na ile tylko okaże się to możliwe.

Ustanowienie rekordu nie było łatwe. Załoga musiała najpierw dostać się do wschodniej części archipelagu Svalbard. Po zatrzymaniu przez zbity pak lodowy na północ od Ziemi Północno-Wschodniej (jednej z dwóch dróg prowadzących na wschód), kapitan Sodkiewicz postanowił przebić się przez cieśninę Hinloppen (drugą możliwą trasą). Jednak i tu, mimo optymistycznych map lodowych, pak okazał się niemożliwy do pokonania. Dopiero ponowna próba przebicia przez zwarte pole lodowe przy Ziemi Północno- Wschodniej zakończyła się sukcesem. Jacht przez wiele żmudnych godzin metr po metrze przebijał się przez lód, wreszcie się udało i mógł na żaglach popłynąć po rekord.

Wcześniej, w czasie pierwszego z trzech etapów projektu “SEKSTANT EXPEDITION Lodowe Krainy 2014-2015”, załoga poznawała piękno zachodniej części archipelagu Svalbard. Ten rekordowy, drugi etap, potrwa do 15 sierpnia. Potem nastąpi wymiana załogi i eksploracja południowego Svalbardu, z zakończeniem wyprawy w Tromso 29 sierpnia. Patronat honorowy nad wyprawą objęli marszałek województwa pomorskiego, prezydent Tczewa, prezydent Gdyni, Pomorski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna.

Bractwo Wybrzeża z dumą kwituje zdobycie tego rekordu przez polskich żeglarzy pod wodzą naszego członka kapitana Sodkiewicza. BRAWO! Życzymy im dalszej pomyślności, dogodnych warunków pogodowych i szczęśliwego powrotu.

OOORRZZAAA!!!
Jerzy Knabe #2       VI Polonia

15 sierpnia 2015

 

foto1

foto2

foto3

foto4