Akcja Ratunkowa s/y ARK – trwa – apel o pomoc

lut 25, 2021

Po rozmowie z załogą czyli Dorotą Żychowską i Wojtkiem Dubois podaję parę faktów z pierwszego etapu akcji ratującej przytopionego ARKa w porcie Kołobrzeg.

Akcją ratowniczą kierował Robert Smagoń, trójmiejski armator oldimerów w tym Baltic Star-a. W akcji wzięło udział 8 osób reprezentujących armatora i firmę Tryton czyli Ochotniczą Portową Straż Pożarną z Kołobrzegu. W gotowości było dwóch nurków. Dodatkowo akcji asystowali Kapitan i Bosman Portu Kołobrzeg i obsługa Mariny Solnej. Obecny też był przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej WARTY, w której ARK jest ubezpieczony. Cała akcja była domuentowana filmowo.

Na potrzeby akcji zakupiono paliwo, oleje, dodatkowy 50 m wąż strażacki, taśmy, wolnoschnące pianki uszczelniające, torby i foilie. Teren akcji ogrodzono, wokół jachtu poprawiono ułożony wcześniej faruch ochronny.

Po uszczelnieniu pokładu czyli zejściówek i otworów wentylacyjnych uruchomiono 3 wysokowydajne pompy wypompowywując wodę z 3ch komór; dziobowej, śródokręcia i rufowej. Dwie pompy o wydjności 1100 litrów na minutę i jedna pompa o wydajności 1000 litrów na minutę pracowały przez ok dwie godziny. W czasie wypompowywnia jedna z pomp zawiodła i została podmieniona z zapasową. Pierwszy etap akcji zakończono około godziny 1600.

Jutro tj czwartek 25,02,2021 spodziewane jest uzyskanie pozwolenia z Kapitanatu Portu Kołobrzeg na przeholowanie jednostki na zachodnią stronę basenu w celu wyslipowania ARKa w miejscowej stoczni.

Ze wstępnych oględzin wiadomo, że przeciek jest w okolicach silnika. Zniszczona jest falszburta lewej burty. Jacht nie oparł się o dno a zawisł na cumach.

O godzinie 2030 dodatkowo do elektrycznych pomp zęzowych dołączono pompę spalinową. Dozorowana będzie przez wachtę nocną do momentu odholowania jednostki na slip.

Na prośbę załogi nie przerywamy zbiórki funduszy.

Apel o darowizny:

Numer konta w mbank 96 1140 2004 0000 3002 2339 9917 tytułem ARK, beneficjent Dorota Żychowska. W celu uwiarygodnienia niniejszego apelu podaję numer tel Doroty Żychowskiej 792 510 214. Jako Brat Wybrzeża Mesy Kaprów Polskich (MKP) z cyfrą 101 o moim apelu o pomoc załodze ARKa poinformowałem Kapitana Krajowego MKP Brata Jerzego Paleologa.

Darek Pękala

601 529 620 email darek.pekala@deltapapa.pl